Noc Bibliotek 7 października, pierwsza w historii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Słupcy, za nami.

Noc Bibliotek, którą oficjalnie otworzył burmistrz miasta Michał Pyrzyk i dyrektorka biblioteki Anna Karpińska, to było wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło wiele osób kochających książki i kulturę. Na początek można było poznać trzy lokalne inicjatywy, które są sercem społeczności czytelniczej biblioteki: „Z bajką na ustach”, „Książka szyta na miarę” oraz „Zaczytani w zieleni”. Te projekty promują czytelnictwo i kreatywność wśród dzieci, młodzieży i seniorów, co jest niezmiernie ważne dla rozwoju społeczności.

Inicjatywy realizowane były w ramach projektu Bliżej Biblioteki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Niezwykły spektakl przygotowany przez dzieci uczestniczące w warsztatach w ramach inicjatywy „Z bajką na ustach” pod okiem pani Arlety Adamczyk zapierał dech w piersiach! To niesamowite, jakie talenty kryją się w najmłodszych czytelnikach biblioteki.

Młodzież, która brała udział w warsztatach prowadzonych przez panią Sylwię Zawrot w ramach inicjatywy oddolnej „Książka szyta na miarę”, poprowadziła warsztaty, na których każdy mógł własnoręcznie uszyć zakładkę do książki. To był wspaniały sposób na rozwijanie umiejętności manualnych i zachęcanie do czytania.

Swą obecnością zaszczyciła Pani Lidia Prus, autorka książki „Rudzik poznaje świat”, mieszkanka Słupcy. Pani Lidia przeprowadziła warsztaty, które pozwoliły jeszcze lepiej zrozumieć treść jej książki i poznać historię, którą przedstawia. To była także okazja do rozmowy z samą autorką i zadawania pytań oraz uzyskania autografu.

Panie bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej przygotowały fantastyczne stoisko z punktem badań czytelniczych. To był naprawdę kreatywny sposób na zaangażowanie uczestników i sprawienie, że badania czytelnicze stają się przyjemnym i humorystycznym doświadczeniem. Panie i młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Adama Mickiewicza przeniosły uczestników Nocy Bibliotek do świata Hogwartu. W niezwykły sposób stworzyły magiczną atmosferę i zachęcały do uczestnictwa w wydarzeniu.

Nie zabrakło również konkursów interaktywnych, quizów i projekcji filmów, w tym „Pamiętniki Tatusia Muminka” i „Moja mama Gorylica”. To był prawdziwy festiwal literatury i kultury dla całej rodziny.

Dla miłośników książek został przygotowany kiermasz, na którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Słupecka biblioteka to miejsce, gdzie każda książka znajdzie swojego czytelnika.

Nie możemy zapomnieć o niesamowitym mini koncercie, który odbył się podczas Nocy Bibliotek! Młodzi i trochę starsi muzycy ze Szkoły Muzycznej Yamaha stworzyli niezapomniane przeżycia muzyczne dla publiczności. Ich talenty muzyczne zachwyciły wszystkich obecnych.

Dodatkowo, było wiele zabaw animacyjnych dla dzieci, które prowadziła uczennica tej samej szkoły. Dzięki tym interaktywnym zabawom dzieci mogły się świetnie bawić i spędzić czas w kreatywny sposób.

Na zakończenie najmłodsi zostali zaproszeni na niezwykłe warsztaty z KidsLab pod hasłem „To tylko magia”. Dzieci tworzyły m.in. świecące slimy, eksperymentowały z mieszaniem kolorów i „podpalały” dłonie! To był magiczny moment, który na pewno pozostanie w pamięci uczestników warsztatów.

To był niezapomniany wieczór pełen inspiracji i magii literatury. Cieszymy się, że nasza społeczność jest tak zaangażowana w promowanie czytelnictwa i kultury. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli i uczestniczyli w Nocy Bibliotek. To był niezapomniany wieczór pełen inspiracji i magii literatury. Cieszymy się, że nasza społeczność jest tak zaangażowana w promowanie czytelnictwa i kultury. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!
Zadanie w ramach projektu Bliżej Biblioteki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
 
burmistrz miasta i dyrektorka biblioteki witają uczestników

Noc Bibliotek

mali artyści przebrani w warzywa kucają na kolorowym dywanie

Noc Bibliotek

młodzież przebrana za czarodziei stoi za stolikiem z książkami Harrego Pottera

Noc Bibliotek

liczna publiczność zgromadzona na Nocy Bibliotek

Noc Bibliotek

dwie kobiety w fartuchach pielęgniarskich i kobieta z termometrem z tektury pod pachą

Noc Bibliotek

dwie małe dziwczynki z mikrofonami klęczą na kolorowym dywanie

Noc Bibliotek

dziewczyna przebrana za kota częstuje dzieci cukierkami

Noc Bibliotek

dzieci tańczą z animatorkami

Noc Bibliotek

kobieta w fartuchu pielęgniarskim sprawdza wzrok mężczyźnie w brązowym garniturze

Noc Bibliotek

młodzież zgromadzona przed stoiskiem z Harrym Potterem

Noc Bibliotek

dzieci szyją zakładki pod okiem trzech dziewczyn

Noc Bibliotek

mali i trochę starsi artyści pozują do zdjęcia z burmistrzem i dwoma kobietami

Noc Bibliotek

autorka książki pozuje do zdjęcia z książką i harcerzami

Noc Bibliotek

dzieci siedzące przy stołąch mieszają farbki

Noc Bibliotek

dwóch chłopców patrzy na ulatniającą się parę, obok stoi kobieta, w tle regały

Noc Bibliotek

dzieci pokazują ciągnące się slimy

Noc Bibliotek

świecące slimy nocą

Noc Bibliotek

chłopiec dmucha w slima, tworzy się bańka

Noc Bibliotek

na białym tle z lewej strony znak NPRCz a po środku orzeł