28 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Słupcy odbyło się wyjątkowe spotkanie z Borysem Tynką – pisarzem, przewodnikiem i pasjonatem Ukrainy. Autor, znany ze swojej działalności na rzecz popularyzacji Odessy w Polsce, zaprezentował swoją najnowszą książkę „Odessa 2 maja 2014. Krwawy ślad «rosyjskiej wiosny»” oraz przybliżył uczestnikom dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce w tym nadmorskim mieście.

2 maja 2014 roku to data, która dla wielu oznacza początek otwartego konfliktu między Ukrainą a Rosją. Borys Tynka podjął się trudnego zadania przedstawienia okoliczności tej tragedii, która zakończyła się śmiercią 46 osób i niezliczoną liczbą rannych. W swojej książce autor analizuje, co tak naprawdę wydarzyło się na ulicach Odessy oraz w budynku Związków Zawodowych na Kulikowym Polu.

Podczas spotkania goście mieli także okazję obejrzeć film dokumentalny Odeska tragedia. Krwawy ślad «rosyjskiej wiosny», oparty na śledztwie przeprowadzonym przez niezależnych ekspertów z „Grupy 2 maja”. Film wstrząsająco przedstawia wydarzenia poprzedzające tragedię oraz ich konsekwencje, które odcisnęły piętno na współczesnej Ukrainie.

Borys Tynka, który w 2020 roku został honorowym Ambasadorem Odessy w Polsce, podzielił się z uczestnikami swoją pasją i wiedzą, opowiadając o kulisach powstawania książki oraz własnych refleksjach na temat sytuacji Ukrainy. „Wojna, która toczy się obecnie, jest ostatnią wojną o wolność, niepodległość i suwerenność Ukrainy” – podkreślił autor, odnosząc się do współczesnych realiów.

Serdecznie dziękujemy Borysowi Tynce za to wyjątkowe spotkanie, pełne głębokich refleksji i cennych informacji. Dziękujemy również wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu i włączyli się w dyskusję.

Tych, którzy chcieliby zgłębić temat, zapraszamy do lektury książki Odessa 2 maja 2014. Krwawy ślad «rosyjskiej wiosny», już wkrótce dostępnej w naszej bibliotece.

Wydarzenie organizowane w ramach realizacji projektu „Podróże małe i duże” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

kobieta z mężczyzną stoją przed grupą osób siedzących na krzesłach

Spotkanie z Borysem Tynką

przy okrągłym stoliku siedzi mężczyzna z mikrofonem

Spotkanie z Borysem Tynką

mężczyzna z mikrofonem siedzi przy stoliku, przed nim siedzi publiczność

Spotkanie z Borysem Tynką

uczestnicy spotkania siedzą na krzesłach, przed nimi autor

Spotkanie z Borysem Tynką

kadr z filmu

Spotkanie z Borysem Tynką

mężczyzna z mikrofonem, przed nim osoby siedzące na krzesłach

Spotkanie z Borysem Tynką

autor podpisuje książkę mężczyźnie

Spotkanie z Borysem Tynką

autor podpisuje książkę

Spotkanie z Borysem Tynką

autor podpisuje się na plakacie

Spotkanie z Borysem Tynką

na białym tle z prawej strony napis Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z lewej strony orzełek w koronie