BLISKO – Bliżej Biblioteki. Doskonalimy się dla Was!
Dzięki dotacji, jaką uzyskaliśmy z programu Narodowego Centrum Kultury #BLISKO z projektem Bliżej Biblioteki, możemy m.in. doskonalić nasze umiejętności i rozwijać naszą kreatywność, aby wspólnie z Wami stworzyć magiczne trzecie miejsce.
W tym celu 3 czerwca bibliotekarze z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Słupcy, bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu słupeckiego oraz partnerzy w projekcie Bliżej Biblioteki spotkali się, aby wziąć udział w szkoleniu Pokolenie Z w bibliotece. Techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń.
W pierwszej części szkolenia bibliotekarze dowiedzieli się, kim jest pokolenie „Z”, jakie ma potrzeby, jak je przyciągnąć do biblioteki, jak zdobyć uwagę młodych, rozbudzić motywację oraz jak z nimi pracować. Poznali szczegółowe przykłady. Druga część szkolenia poświęcona była organizacji przestrzeni dla młodzieży tak, żeby biblioteka nie była dla niej nudna oraz jak zbudować zachęcającą ofertę dla „Z”.
W dniach 17-19 czerwca udaliśmy się z mocną reprezentacją bibliotekarzy oraz naszych partnerów do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle. Celem wyjazdu było budowanie i wzmacnianie lokalnych partnerstw na rzecz rozwoju czytelnictwa, podnoszenie kompetencji bibliotekarzy i partnerów projektu oraz poznawanie dobrych praktyk bibliotekarskich.
Podczas wizyty studyjnej wzięliśmy udział w szkoleniu Dziecko – Rodzic – Senior – przestrzeń i oferta w bibliotece, które poprowadziła Anita Nogal – pedagog kreatywności, trener twórczości. Koordynatorka programu edukacyjnego w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Założycielka i do lipca 2019 – właścicielka kluboksięgarni dziecięcej Baja Book w Otwocku.
Podczas szkolenia poznałyśmy inspiracje i dobre praktyki z bibliotek z Polski oraz inicjatyw społecznych, a także przyjrzałyśmy się procesowi organizacji wydarzeń dla powyższych grup odbiorców w swojej bibliotece.
Dziękujemy Pani Ilonie Majewskiej, dyrektorce Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle za miłe przyjęcie oraz naszym partnerom i przedstawicielom bibliotek w powiecie słupeckim: Przedszkole nr 2 Miś, Przedszkole Jarzębinka, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3, Stowarzyszenie im. Apolinarego Szeluty, Muzeum Regionalne, Miejski Dom Kultury, Wydział Promocji Urzędu Miasta, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Zagórów, Biblioteka Publiczna Gminy Powidz, Biblioteka Publiczna Gminy Lądek za fantastyczny, bo wspólnie spędzony czas.
27 września bibliotekarze wzięli udział w szkoleniu „Diagnoza potrzeb lokalnej społeczności jako podstawa dobrego projektu”, które przygotowała i poprowadziła Justyna Gorgoń, trenerka GoodBooks specjalizująca się w realizacji badań społecznych w sferze kultury.
Szkolenie miało charakter wykładowo – warsztatowy. Trenerka przeprowadziła zespół przez zagadnienia teoretyczne związane z przygotowaniem i prowadzeniem diagnozy, a następnie zaprosiła do pracy w grupach roboczych. Zaangażowanie pracowników w realizację zadań praktycznych, m.in. tworzenie ankiety, pozwoliło im zdobyć nowe umiejętności, które będą w przyszłości praktykować.
Druga część szkolenia to zajęcia praktyczne. Wybraliśmy się na miejskie targowisko, gdzie zapytaliśmy mieszkańców i osoby z pobliskich miejscowości m.in. o to co przyciągnęłoby ich do biblioteki. W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych zaprosiliśmy młodzież do wypełnienia krótkiej ankiety.
Słupecka biblioteka zaprosiła (bibliotekarzy i partnerów w projekcie) przedstawicieli różnych instytucji, organizacji pozarządowych, aktywnych uczestników życia kulturalnego, na spotkanie poświęcone budowaniu współpracy.
Jednym z głównych kierunków działań w ramach realizacji projektu Bliżej Biblioteki było nawiązywanie nowych partnerstw i wzmacnianie współpracy z dotychczasowymi partnerami po to, by wspólnie jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby kulturalne mieszkańców miasta, gminy i powiatu słupeckiego. Podczas spotkania, zorganizowanego 18 października 2022r. dyrektor biblioteki – Anna Karpińska przedstawiła założenia projektu „Bliżej Biblioteki” i zaprezentowała działania dotychczas zrealizowane. Podczas spotkania dyskutowano m.in. o potencjale i zasobach poszczególnych instytucji i organizacji oraz o polach współpracy z biblioteką.
Podsumowanie realizacji tegorocznej edycji projektu nastąpiło 26 października 2022r. w słupeckiej bibliotece. Na spotkanie zaproszone zostały m.in. osoby, aktywnie współpracujące dotychczas z biblioteką.
Dyrektor biblioteki, Anna Karpińska mówiła o zrealizowanych działaniach w ramach projektu – szczególną uwagę zwróciła na nowo powstałe kluby, skupiające osoby o podobnych zainteresowaniach, których działalność zainaugurowano w ostatnich miesiącach, a także wydarzeniach związanych z sensoryką, gdzie wspólnie z partnerami – przedszkolami, realizowane są zajęcia dla dzieci.
Rozmowa dotyczyła również planów wspólnych działań na 2023 rok, w tym przyszłorocznych założeń projektu „Bliżej Biblioteki”.
10 listopada bibliotekarze oraz partnerzy w projekcie Bliżej Biblioteki wzięli udział w warsztatach Integracja sensoryczna, które poprowadziła Paulina Stołecka.
Szkolenie pozwoliło uczestnikom na zgłębienie tematu integracji sensorycznej oraz możliwości wykorzystania jej podczas organizacji wydarzeń bibliotecznych. Spotkanie umożliwiło poznanie pojęcia IS i zagadnienia 8 systemów zmysłowych.
W praktyce sprawdziliśmy jak stymulować wszystkie zmysły dzieci oraz przetestowaliśmy kilka zabaw i ćwiczeń sensorycznych z wykorzystaniem prostych rekwizytów oraz jadalnych mas plastycznych.