Młodzież w bibliotece – cykl szkoleń dla bibliotekarzy poświęconych współpracy z młodzieżą
W dniu 28 kwietnia 2022 r. bibliotekarze z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Słupcy i bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu słupeckiego spotkali się, aby wziąć udział w szkoleniu Pokolenie Z w bibliotece. Techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń.
Szkolenie odbyło się w ramach projektu Młodzież w bibliotece – cykl szkoleń dla bibliotekarzy poświęconych współpracy z młodzieżą. Celem jest zdobycie i pogłębienie wiedzy z zakresu pracy z czytelnikami pokolenia „Z” w bibliotece, a także zwrócenie uwagi na trendy, które do tej grupy odbiorców najbardziej przemawiają. Na pierwszej części bibliotekarze dowiedzieli się, kim jest pokolenie „Z”, jakie ma potrzeby, jak je przyciągnąć do biblioteki, jak zdobyć uwagę młodych, rozbudzić motywację oraz jak z nimi pracować. Poznali szczegółowe przykłady. Druga część szkolenia poświęcona była organizacji przestrzeni dla młodzieży tak, żeby biblioteka nie była dla niej nudna oraz jak zbudować zachęcającą ofertę dla „Z”.
Celem cyklu szkoleń jest podniesienie kompetencji bibliotekarek poprzez zdobycie nowych umiejętności i wiedzy. Celem nadrzędnym jest rozszerzenie i udoskonalenie jakości usług bibliotecznych oraz zwiększenie poziomu zadowolenia użytkowników.
Na zakończenie bibliotekarze mieli okazję wyjść w plener i zagrać w grę mobilną, przygotowaną specjalnie na tę okazję przez szkoleniowca, Marcina Skrabkę z firmy Good Books.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Popkulturowy szał nawiązań literackich, czyli jak pokazać młodzieży, że czytanie jest cool to kolejne szkolenie podnoszące kompetencje bibliotekarzy powiatu słupeckiego. Szkolenie, które odbyło się 14.06.2022 r., poprowadziła Alina Łysak reprezentująca GoodBooks, która pracuje na co dzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu i zajmuje się m.in. analizowaniem i przyjemnym odkrywaniem treści kultury przeznaczonych dla młodych odbiorców.
Podczas szkolenia mówiliśmy o literackich nawiązaniach w różnych tekstach kultury. Zastanowiliśmy się, jak stworzyć czasowe ekspozycje, które przyciągną nowych czytelników (w myśl zasady – jemy oczami ). Przyjrzeliśmy się bliżej filmom, grom, komiksom, które, jak się okazało, są skarbnicą wielu ciekawostek i odniesień kulturowych. Przyjrzeliśmy się też promocji szybkiego reagowania, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, w jaki sposób można wybić się na barkach megaprodukcji i przyciągnąć dzięki niej czytelników.
Literatura jest wszędzie, nawet tam, gdzie się tego najmniej spodziewamy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
22.09.2022 r. bibliotekarze wzięli udział w szkoleniu Komiks a praca z młodzieżą: jak i czym przekonać nastolatków do biblioteki? Joanna Grzelczyk, prowadząca szkolenie, to historyczka sztuki z ponad pięcioletnim stażem zawodowym w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Animatorka kultury, założycielka i moderatorka pierwszego na Dolnym Śląsku Dyskusyjnego Klubu Komiksu dla dorosłych.
Komiks był punktem wyjścia do krytycznego spojrzenia na kształtowanie oferty dla młodych czytelników przez bibliotekę. Uczestnicy szkolenia poznali (nie tylko komiksowe) metody pracy z młodzieżą i konkretne pomysły na działania promujące czytelnictwo wśród młodych. Poznali podstawy działań promujących czytelnictwo, a także wiele wartościowych tytułów, które warto wprowadzić do swoich zbiorów. Punkt wyjścia do rozbudowywania istniejących i tworzenia nowych kolekcji przez uczestniczących w spotkaniu bibliotekarzy stanowił zbiór komiksów i powieści graficznych usystematyzowany według tematów o edukacyjnym potencjale. Poza budowaniem zbiorów omówiliśmy działalność dyskusyjnych klubów komiksu, spotkania autorskie z artystami, warsztaty komiksowe.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego .
Jak stworzyć i prowadzić Klub Planszówek dla młodzieży w bibliotece? to kolejne szkolenie, w którym 17-18.10.2022 r. wzięli udział bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu słupeckiego. Martyna Gontarz, która przeprowadziła bibliotekarzy przez temat planszówek, to trenerka w Good Books, filolożka z odchyleniem językoznawczym. Obecnie kierowniczka Mediateki, jednej z filii MBP, gdzie opiekuje się działem gier planszowych i literaturą fantastyczną.
Posiadanie gier w bibliotece to jedno… stworzenie sprawnie działającego klubu, który będzie czynnie uczestniczył w życiu biblioteki, to zupełnie inna sprawa. W trakcie tego szkolenia uczestnicy poznali zasady tworzenia i kompletowania zbiorów, stworzyli regulamin wypożyczania. Bibliotekarze dowiedzieli się jak założyć i wypromować klub gier. Oprócz tego poznali najbardziej znane mechaniki w grach planszowych oraz przećwiczyli tłumaczenie tych zasad użytkownikom biblioteki.
Warsztaty podzielone zostały na dwa dni. Podczas pierwszego uczestnicy otrzymali porządną dawkę wiedzy teoretycznej. Dzień drugi to była praktyka i poznawanie najważniejszych i najpopularniejszych tytułów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
24.11.2022 r. odbyło się ostatnie szkolenie w ramach projektu Młodzież w bibliotece – cykl szkoleń dla bibliotekarzy poświęconych współpracy z młodzieżą, zatytułowane Wiedźmin w animacji czytelnictwa, nie tylko wśród młodzieży.
Łukasz Braun, absolwent etnologii i antropologii kulturowej oraz Doktoranckich Studiów Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim, mówił o tym, jak wykorzystać postać Wiedźmina w przyciąganiu młodzieży i dorosłych osób do biblioteki. Wiedźmin to nie tylko literatura fantasy, która jest tak lubiana przez nastolatków i dorosłych. To też jedna z najpopularniejszych gier wideo, to także kilka seriali. Wiedźmin – to całe osobne uniwersum, w którym młodzież i dorośli chętnie biorą udział. Podczas szkolenia bibliotekarze dowiedzieli się, jak można wykorzystać postać jednego z najbardziej popularnych bohaterów w przyciąganiu młodzieży do biblioteki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.