W dniach od 26 maja do 1 czerwca 2021 trwał XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów – akcja promująca czytelnictwo i wartościową literaturę dla najmłodszych!

Idea i wydarzenia Tygodnia zachęcają rodziny, ale też szkoły, przedszkola, świetlice i inne miejsca, w których czas spędzają dzieci, do regularnego wspólnego czytania. Zarazem promują wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, w tym roku ze światłem skierowanym na polskich autorów.

Zabierając ze sobą ciekawą lekturę odwiedziłyśmy słupeckie przedszkola. 26 maja byłyśmy w Przedszkolu Miś, gdzie zaprosiłyśmy dzieci z grupy Skrzaty do wysłuchania opowiadania „Żaba” ze zbioru Renaty Piątkowskiej „Piegowate opowiadania”. Nie zabrakło również wspólnej zabawy i krótkiego quizu. Na zakończenie dzieci wykonały ilustracje żabek, które można podziwiać na wystawie w bibliotece.

27 maja gościłyśmy w grupie Jeżyki w Przedszkolu Jarzębinka. Głównym bohaterem opowiadania, które zabrałyśmy ze sobą i przeczytałyśmy dzieciom był Reksio. Przedszkolaki odpowiadały na pytania, chętnie włączały się do zabaw, a na koniec pokolorowały psie budy i umieściły w nich swoich pupilów.

Kolejnym przedszkolem na naszej mapie było Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 1. 28 maja spotkałyśmy się z Krasnalami i przeczytałyśmy im książkę Barbary Gawryluk „Kaktus, dobry pies”. Dzieci słuchały z ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem były poprawne odpowiedzi na zadawane im pytania. Krasnale wspólnie stworzyły własne opowiadanie, nie mogło również zabraknąć wspólnej zabawy.

Nie zapomniałyśmy również o Przedszkolu Miś. To tutaj mogłyśmy przeczytać Pszczółkom opowiadanie „Florka. Z pamiętnika ryjówki”. Dzieci zmieniały się w kotki i myszki, a fotorelację z wspólnej zabawy można obejrzeć na zdjęciach.

Na profilu facebookowym biblioteki zamieściłyśmy filmik, na którym czytamy „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Do wspólnego czytania zaprosiłyśmy panie z biblioteki pedagogicznej: Annę Tomal i Annę Nowak.

Przedszkolaki siedzące na dywanie, bibliotekarka stoi

XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – wizyta w Przedszkolu Miś Uszatek

Przedszkolaki siedzące na dywanie, bibliotekarka na krzesełku trzymająca w dłoniach książkę

XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – Wizyta w Przedszkolu Miś Uszatek