19 kwietnia 2021 r. przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, upamiętniająca wybuch powstania w getcie warszawskim, została zainicjowana w 2013 roku przez Muzeum POLIN. W tym roku słupecka biblioteka bierze w niej udział, a jej częścią jest rozdawanie czytelnikom i mieszkańcom papierowych żonkili. Chcemy zachęcić wszystkich, by włączyli się w obchody tej ważnej rocznicy. Szukajcie nas 19 kwietnia (poniedziałek) na ulicach miasta (między 11.00 a 12.00) i w bibliotece (od 8.00 do 18.00).

W jaki sposób można włączyć się w obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim?

To proste. Wystarczy 19 kwietnia zrobić sobie zdjęcie z żonkilem, a następnie umieścić je na własnym profilu Facebook wraz z hasztagami #ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile, lub w komentarzu do posta, który pojawi się w dniu rocznicy na profilu biblioteki. Podzielimy się materiałami przygotowanymi przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Już 16 kwietnia na profilu facebookowym biblioteki zamieścimy, specjalnie nagrany przez nas filmik – jak samodzielnie złożyć żonkil. Poniżej zamieszczamy link do strony Muzeum POLIN, z której można pobrać szablon żonkila do samodzielnego wykonania.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Program akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile na 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim:

Niedziela, 18. kwietnia

• godz. 18.00
    Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle.
    Dyskusja o kobietach walczących w getcie warszawskim (Chutnik, Herzberg, Szymaniak) – LIVE na głównym profilu FB Muzeum

Poniedziałek, 19. Kwietnia

• godz. 8:00
    Dla najmłodszych uczniów i uczennic klas 1-3 szkół podstawowych opowiadania Pamięć drobinek Zofii Staneckiej oraz Historia z pewnej ulicy Justyny Bednarek, audiobooki na kanale YouTube Muzeum POLIN