18 lutego, w czwartkowe popołudnie, spotkaliśmy się po raz pierwszy jako ekipa realizująca projekt pod nazwą „Z Biblioteką działamy EKO”. Młodzież poznała cele projektu i obejrzała film promujący działania projektowe Programu Równać Szanse. Pierwsze spotkanie było okazją do poznania się i wymiany kontaktów. Został ustalony harmonogram najbliższych działań. W głowach zaczęły rodzić się już pierwsze pomysły. 

Kolejne spotkanie (25.02.) to już konkretny podział zajęć. Młodzież założyła bloga na profilu społecznościowym Facebook i zaczęła projektować własne logo. Wielu cennych wskazówek udzieliła im Katarzyna Gątarczyk – studentka grafiki. Pokazała jak tworzy się plakaty: dobór kolorów, czcionka, układ itp.

Moc pozytywnej energii, bomba wiedzy i nowe doświadczenie to to, co zostało wyniesione z tego spotkania.

11 marca 2021 r. to już kolejne spotkanie naszej grupy projektowej. Tym razem działaliśmy głównie projektowo, były to warsztaty Zero Waste, które online poprowadziła Pani Beata Godynia -Kapałka, rękodzielniczka, mydlarka propagująca styl Eko i Zero Waste. Z kawałków firan i zasłon szyliśmy worki ekologiczne. Szycie sprawiło dużo frajdy. Okazało się, że to niełatwa sprawa, ale daliśmy radę. Nawet męska część grupy pokazała swoje umiejętności krawieckie. Franek i Wiktor uszyte worki wykorzystali na zakupy, a dziewczynom przydały się do kosmetyków i podręcznych bibelotów. Za kilka dni spotykamy się ponownie na warsztatach Zero Waste, tym razem skupimy się nad produkcją ekologicznych kosmetyków. To spotkanie było dla nas inspiracją do dalszych działań. Dowiedzieliśmy się dużo nt. ekologii ( będziemy to propagować w dalszych działaniach projektowych). Przekonaliśmy się, że szycia można się nauczyć, nawet nie mając ” zielonego ” pojęcia. Nasza grupa jest ambitna i zwarta, więc da sobie radę w każdej sytuacji. Mamy już swoją stronę na Facebooku pod nazwą Ekosystem w potrzebie, na której dzielimy się naszymi działaniami i osiągnięciami.

W ramach realizowanego projektu nie tylko skupiamy się na zdobywaniu wiedzy z dziedziny ekologii przez duże E, ale też realizujemy się w praktycznych pracach grupowych. Segregujemy śmieci, sprzątamy nasze ogródki, sadzimy roślinki i preferujemy zdrową żywność. Pomimo pandemii nie poddajemy się. W ostatnim czasie pracowaliśmy nad plakatem i ulotkami. Praca przyniosła efekty. W kwietniowe popołudnia zajęliśmy się roznoszeniem plakatów i ulotek do wszystkich instytucji, zakładów pracy i niektórych marketów. Wszystko co związane z ekologią promujemy na naszym Facebooku i Instagramie (Ekosystem w potrzebie).

Projekt „Z Biblioteką Działamy EKO” miał swoją kolejną odsłonę. Tym razem działaliśmy w branży dziennikarskiej. Stawialiśmy pierwsze kroki jako dziennikarze.
„Wyszkoleni” ruszyliśmy na wywiady. Wiktoria i Alicja przeprowadziły wywiad, oczywiście na temat ekologii z burmistrzem Słupcy, panem Michałem Pyrzykiem, a Wiktoria i Malwina „przepytały” starostę, pana Jacka Bartkowiaka.
Bardzo ciekawego wywiadu udzieliła nam też pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Słupcy. Tu w rolę dziennikarzy wcieliły się Ala i Wiki. Nad stroną monterską czuwa Wiktor.
Jednak najciekawsze były wywiady i pogadanki z przedszkolakami. Wykazały się ogromną wiedzą o ekologii. Byliśmy zaskoczeni.
W popołudniowe czwartki, wolni od zajęć szkolnych ruszyliśmy w miasto. Rozdaliśmy mnóstwo ulotek i plakatów na temat ekologii i udzieliliśmy kilku prostych rad jak być EKO.
EKOsystem w potrzebie ciągle działa i czeka na kolejne wyzwania.
W związku z pandemią nasze działania są bardzo utrudnione. Nie zawsze udaje nam się zrealizować to, co sobie zaplanowaliśmy, ale nie poddajemy się. Nie teraz – to może później.

Niestety, w związku z pandemią, działamy hybrydowo. To, co możemy, staramy się realizować wspólnie poprzez łącze internetowe (na skypie). Ale nie wszystko jest możliwe w ten sposób. 8 czerwca udało nam się spotkać na żywo. Podzieliliśmy się na grupy i wzięliśmy udział w warsztatach, które poprowadziła pani Beata Godynia-Kapałka. Tym razem naszą ciekawość wzbudziła produkcja mydeł, szamponów i soli do kąpieli. Wszystko z naturalnych składników.
Na początek był ogrom informacji i fachowych wskazówek. A potem? Oj działo się! Było mieszanie, grzanie, lepienie… Na koniec każdy z nas wyszedł z własnoręcznie wykonanym produktem ekologicznym. Już nie możemy się doczekać kiedy tą fachową wiedzę przekażemy dalej. Na początek w swoich domach?
To już kolejne warsztaty w stylu Zero Waste. Uczyliśmy się już szycia toreb i worków ekologicznych oraz myjek ze sznurka. Spotkaliśmy się z grafikiem, fotografem oraz dziennikarzem. Wszyscy dostarczyli nam cennych informacji: jak zrobić porządne zdjęcia, przyciągający uwagę plakat, ciekawe ulotki, zadawać pytania, by wywiad był interesujący. W grupie mamy Wiktora, który jest najlepszy od spraw technicznych. Wszystko montuje, skleja i nadaje całokształtu. Franek świetnie daje sobie radę z szyciem i pilnowaniem kuchni. Wiktoria to nasz organizator, trzymający wszystko pod kontrolą. Są też wśród nas „fotoreporterzy”, „dziennikarze”, „nauczyciele”, „facebookowicze” itd. A te wszystkie role to oczywiście nasze. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że jesteśmy tacy zdolni!

Nasza grupa pod nazwą EKOsystem w potrzebie nie próżnuje. Tym razem spotkaliśmy się, aby po prostu się spotkać. Była pizza, dużo śmiechu, gry, rozmowy, ale były też plany. Zastanawiamy się gdzie się wybrać, aby jeszcze lepiej się poznać i dotrzeć. Najnormalniej w świecie zintegrować się. Burza mózgów, mnóstwo propozycji wspólnego wyjazdu poza nasze małe miasteczko. Jedni chcieliby do teatru, inni do ZOO, a jeszcze inni do parku linowego. I jak to zrobić, żeby zadowolić wszystkich. Poznań, Wrocław, a może Warszawa. Dyskusjom nie było końca.
W końcu stabilizacja, spokój, wyciszenie. Powoli dochodzimy do porozumienia. Jeszcze tylko trochę informacji: jak i za ile kupić bilety, czym dojechać, koszty transportu, a może coś by zjeść. Chcemy odpocząć, zrelaksować się, ale też zobaczyć coś ciekawego. Gdziekolwiek pojedziemy – wyjazd na pewno będzie udany.
Na następnym spotkaniu już dogramy szczegóły.

Na zdjęciu znajduje się 7 osób. Każda z nich ma przewieszoną przez ramię torbę z upominkami. 3 osoby trzymają baner z tytułem programu.

Grupa młodzieży uczestnicząca w projekcie „Z Biblioteką działamy EKO” w ramach programu Równać Szanse

7 osób uczestniczących w projekcie siedzi na krzesłach, w okręgu

Uczestnicy projektu „Z Biblioteką działamy EKO” w ramach programu Równać Szanse

Młodzież spotkała się z studentką grafiki. Na zdjęciu 8 osób siedzi na krzesłach przy stołach, a jedna osoba stoi.

Uczestnicy projekty „Z Biblioteką działamy EKO” w ramach programu Równać Szanse