8 grudnia 2020 r. wyłoniliśmy laureatów konkursu literackiego „730. dni dookoła Słupcy”, zorganizowanego w ramach obchodów 730. lecia lokacji Miasta Słupcy. Jury w składzie: Joanna Fałdzińska (polonistka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy), Anna Karpińska (dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Słupcy) oraz Iwona Bednarowicz (bibliotekarz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Słupcy) postanowiło przyznać trzy miejsca.

Konkurs literacki odbywał się pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Słupcy – Michała Pyrzyka.

Laureaci:

1. Lena Witkowska – wiersz „Mała ojczyzna – wielki dom”
  2. Paulina Rubajczyk – wiersz „O Słupcy…”
  3. Julia Ruszkowska – panegiryk „730. dni dookoła Słupcy”, Julia Szkudlarek – wiersz „730. dni dookoła Słupcy, Anna Maślaczyk – proza.

Wszystkim laureatom gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród.

Dziękujemy nauczycielom szkół (Szkoła Podstawowa nr 3 w Słupcy, Szkoła Podstawowa nr 1 w Słupcy, Zespół Szkół Zawodowych w Słupcy), którzy zaangażowali się w tym trudnym, pandemicznym czasie w realizację tego przedsięwzięcia.

Mała ojczyzna – wielki dom

Idąc parkiem znajomym

Widzę znajome lasy.

Myślę: „Choć drzewa wiekowe

Wiem, czym są moje czasy.”

To moja mała ojczyzna

Lecz także mój dom wielki;

I choć niewielka płaszczyzna

Pamiętać ją będę na wieki.

Kto wie, co Słupcę czeka?

Jak ona wyglądać będzie?

Czy będą wołać z daleka

Że w Słupcy wspaniale wszędzie?

Kiedyś być może wyjadę.

Wyruszę daleko w świat

Zostawię me lata młode

Bo minął już czasu szmat.

A nawet, jeśli nie wrócę

Serduszko się będzie chmurzyło

Wtedy do wspomnień powrócę –

„W Słupcy najlepiej się żyło”.

Lena Witkowska, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza w Słupcy, klasa 7 (miejsce I)

I miejsce w konkursie

II miejsce w konkursie