W czwartek 15 listopada, wbrew pochmurnemu niebu, ze Szkoły Podstawowej nr 1 dochodziły gromkie wybuchy śmiechu. Organizatorem radosnego spotkania z Marcinem Pałaszem była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy.

Autor popularnej lektury szkolnej, serii książek o psie zwanym Elfem, błyskawicznie podbił serca zgromadzonej publiczności. Dowiedzieliśmy się, kto może napisać książkę (każdy, kto jest wytrwały), o czym ją napisać (o tym, co nas otacza) i dlaczego pisarz wstaje codziennie o 11:59. Pan Marcin w  dowcipny sposób wytłumaczył, jak ważna jest znajomość interpunkcji oraz ortografii. Wszyscy zgodziliśmy się z twierdzeniem, że nie ma pisania bez czytania. Dzieci doskonale znały twórczość autora „Opowieści z Krainy Potworów”, niektóre wraz z tytułem, umiały podać datę wydania książki. Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze, a młodzi czytelnicy bez wahania zadawali pytania. Byliśmy ciekawi, kto zajmuje się Elfem, kiedy pisarz rusza w trasę, aby spotkać się z czytelnikami. Skąd ma taką ładną koszulkę z chwytającym za serce napisem? Jak długo trwa przyjaźń z Elfem? Kiedy twórca  „Wszystko zaczyna się od marzeń”  znajdzie czas i przyjedzie po raz kolejny nas odwiedzić?

Dzieci ze Słupcy, czekając na spotkanie z ulubionym autorem, zaproszone zostały do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Bibliotekę. Młodzi artyści wykonali ilustracje do książek gwiazdy naszego spotkania. Barwne prace powstały w wielu technikach. Finalistami zostali: Dominik Pera, Wiktor Pera oraz Zuzanna Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 1. Natomiast Szkołę Podstawową nr 3 reprezentowali: Bartosz Furmaniak, Antonina Styka, a także Wiktoria Jelińska. Nagrodami w konkursie, oprócz dyplomów, były pięknie wydane utwory Marcina Pałasza, ze specjalną dedykacją autora. Po części oficjalnej nastąpił moment, kiedy można było nabyć książki, o których opowiadał nasz gość. Kolejka po autograf była naprawdę długa. Każdy, kto nie wziął udziału w konkursie plastycznym, chciał również mieć wyjątkową pamiątkę, jaką jest książka z dedykacją twórcy ponad trzydziestu powieści oraz wielu słuchowisk. To niezwykła sytuacja, ponieważ opiekun Elfa jest równocześnie bohaterem własnych opowieści! Utwory pana Marcina były wielokrotnie nagradzane w ważnych konkursach. Laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego nie rzuca słów na wiatr. Motto jego twórczości brzmi: „słowa niosą uśmiech”. Każdy, kto skorzystał z zaproszenia na spotkanie, mógł się o tym przekonać.

Julia Panufnik