14 września Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Słupcy wraz z Zespołem Szkół Ekonomicznych zorganizowały Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w auli Ekonomika. Scenariusz przygotowały nauczycielki: Joanna Fałdzińska i Jolanta Górecka. Zaproszeni lektorzy, czytający fragmenty lektury w strojach z epoki „Przedwiośnia”, stanęli na wysokości zadania. Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie: Adam Krych (trąbka), Dominik Kusiołek (bas) oraz Krzysztof Błażejewski (puzon). Piosenki zaśpiewała Kamila Sokołowska przy akompaniamencie gitarowym Jakuba Hyżego.

Siedem lat temu, w 2012 roku były prezydent RP, Bronisław Komorowski wyszedł z inicjatywą Narodowego Czytania polskich utworów literackich. Pierwszą lekturą, która była czytana był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W następnych latach były utwory Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa”, Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Od roku 2015 prezydent Andrzej Duda kontynuuje akcję Narodowego Czytania. Tegoroczna odsłona odbyła się w roku 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekturą na kulminację akcji było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Wyboru akurat tej lektury dokonano w formie głosowania. „Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która opublikowana została w 1924 roku. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych ekranizacji (1928, 2001).

Już drugi rok przeprowadzamy akcję Narodowego Czytania we współpracy z Zespołem Szkół Ekonomicznych. Jednak panie Joanna Fałdzińska i Jolanta Górecka współpracują z nami od drugiej edycji, kiedy to po raz pierwszy nasza biblioteka włączyła się i czytała wspomniane lektury w placówce biblioteki.